Archiv

Dny velikonočního volna v Evropě

Česká republika patří od roku 2016 mezi země, které mají o Velikonocích volno v pátek i v pondělí. V Dánsku, Norsku, Španělsku či na Islandu slaví ovšem státní svátek i na Zelený čtvrtek. Do práce naopak během Velkého pátku chodí lidé v řadě zemí včetně sousedního Polska nebo Rakouska, které letos vedlo o zavedení státního svátku vzrušenou debatu. V Albánii je dokonce státním svátkem jen neděle, její obyvatelé si tedy neužijí ani jeden volný všední den.

Dostupnost antikoncepce

Česká republika má stále co dohánět v dostupnosti existujících metod proti nechtěnému početí. V hodnocení Atlasu antikoncepce získala 50,8 bodů ze 100. Česko se tak v rámci Evropy umístilo přesně na pomezí západních států se snadno dostupnou antikoncepcí a východních zemí, které k ní mají horší přístup. Nejdostupnější je antikoncepce v Belgii a Francii (90,1 bodů), nejhůře dostupná naopak v Polsku (31,5 bodu). Česko ztrácí body například kvůli neproplácení antikoncepce ze zdravotního pojištění.

České ručičky a hlavičky

Přechod do digitalizovaného světa vyvolává v Česku řadu otázek. Je český vzdělávací systém připraven na novou dobu? Jsou na ni připraveny podniky? Kdo v budoucnu najde práci? Patří svět informačních a komunikačních technologií jen mužům? Podívali jsme se na data, která této debatě dávají pevnější obrysy.

Co Čech, to hypotékář?

Česko patří spolu s Irskem mezi země Evropy, kde nejvíc vystřelily ceny bydlení. Obytné nemovitosti kupované domácnostmi (byty, domy - nové i starší) zdražily od roku 2010 zhruba o třetinu.

Počty vězňů v Evropě

V českých věznicích se nachází více než 21 tisíc lidí. Na sto tisíc obyvatel tak připadá 203 vězňů, což je po Litvě druhé nejvyšší číslo v EU. Česko patří k evropské „špičce“ také s podílem žen ve vězení. Obecně nejvyšší podíl vězňů na sto tisíc obyvatel v rámci celé Evropy připadá Rusku. Odlehčit přeplněným věznicím mohou u méně závažných trestných činů tzv. alternativní tresty. V České republice od podzimu funguje systém elektronických náramků pro domácí vězení. Nově se také připravují pravidla, která usnadní ukládání peněžitých trestů.

Za kolik se volá v Evropě

Za mobilní služby platíme víc než jiné evropské národy, to se obecně ví. Evropská komise například řadí Česko mezi čtyři suverénně nejdražší země Unie. Operátoři její loňskou zprávu kritizovali kvůli údajné neaktuálnosti. Nejnovější srovnání ale ukazují, že Česko v cenách za volání a data skutečně patří ke (smutné) špičce.

Útraty na Valentýna

Podívali jsme se, jestli při svátcích lásky více utrácíme za květiny, šperky, nebo restaurace.

Láska v Evropě

V kolika letech mají evropské ženy první děti? Kolik dětí se narodí mimo manželství? A jak různé evropské země přistupují ke sňatkům homosexuálů?

Obědy zdarma?

Česko v posledních týdnech věnovalo pozornost debatě o tom, zda by měly mít všechny děti ve školách nárok na bezplatný oběd. Z našeho evropského srovnání vyplývá, že obvyklejší je platit obědy jen dětem ze znevýhodněných rodin. A jak je to s obědy zdarma ve světě?

Kosmetika bez pokusů

Každý Evropan denně použije průměrně sedm kosmetických přípravků. Napadlo vás někdy, jestli se kosmetika stále ještě testuje na zvířatech? V EU už pět let takové výrobky nenajdeme. Zhruba 80 % ostatních zemí ale zatím testy na zvířatech povoluje. A Čína je dokonce vyžaduje.