Archiv

Obědy zdarma?

Česko v posledních týdnech věnovalo pozornost debatě o tom, zda by měly mít všechny děti ve školách nárok na bezplatný oběd. Z našeho evropského srovnání vyplývá, že obvyklejší je platit obědy jen dětem ze znevýhodněných rodin. A jak je to s obědy zdarma ve světě?

Kosmetika bez pokusů

Každý Evropan denně použije průměrně sedm kosmetických přípravků. Napadlo vás někdy, jestli se kosmetika stále ještě testuje na zvířatech? V EU už pět let takové výrobky nenajdeme. Zhruba 80 % ostatních zemí ale zatím testy na zvířatech povoluje. A Čína je dokonce vyžaduje.

Go West!

Padla Berlínská zeď. Rozpadla se Varšavská smlouva i Sovětský svaz. Zmizela železná opona. A miliony lidí zamířily z východoevropských zemí na západ. U příležitosti výročí Sametové revoluce jsme zmapovali masové přesuny obyvatel, ke kterým došlo na starém kontinentu po otevření hranic mezi Východem a Západem.

Evropanův průvodce galaxií

Před deseti lety vstoupila ČR do Evropské kosmické agentury, která je evropskou obdobou NASA. Díky tomu mají více příležitostí čeští vědci, letecký či automobilový průmysl i malé start-upy. V případě zájmu může vláda usilovat také o vyslání Čecha do vesmíru.

Sbohem, spalovací motory?

Když kolem vás na české silnici projede elektromobil, je to pořád ještě trochu jako zjevení. V některých částech Evropy už ale tichá auta bez výfuků takovou pozornost nebudí. Stávají se totiž běžnou součástí provozu. Klasickým příkladem je Norsko, dobře si vede také Island. V Česku je zatím aut na elektřinu málo, předskočili jsme ale třeba sousední Polsko, které si v elektromobilitě vytklo odvážný cíl.

Dobře dojeďte

Z novinových titulků posledních týdnů mohl český čtenář nabýt dojmu, že na českých i evropských silnicích vypukl doslova dopravní armageddon. Podívali jsme se, jak je to ve skutečnosti a zda jsou cesty v Evropě bezpečné.

Škola základ života?

„Spousta toho, co dnes znamená škola, se přenese s pomocí umělé inteligence a pokročilých technologií jinam. Spousta znalostí a dovedností se stane nepotřebnými. Na to bychom měli myslet, pokud se bavíme o čase stráveném ve škole,” zdůrazňuje v rozhovoru Bob Kartous z EDUin.

Evropa v lavicích

Prázdniny utekly jako voda a přicházejí dlouhé školní dny. Českým dětem jich vzdělávací systém nadělil víc než většině vrstevníků z ostatních evropských zemí. Rekordmany v počtu hodin prosezených ve škole ale nejsou. Kdo má nejvíc prázdnin a kde se do první třídy nastupuje už ve čtyřech letech? Podívejte se na náš evropský přehled povinné školní docházky!